Ne aramıştınız?

Giysi Doktoru

Giysi Doktoru

Kuru Temizleme (Kimyasal Temizleme):

Kuru Temizleme halk arasında genellikle; buhar veya hava ile yapılan temizleme sistemi olarak bilinmektedir. Aslında, elbisenin veya bir tekstil ürününün perkloretilen isimli kimyasal bir sıvı ile yıkanarak temizlenmesidir. Bu kimyasal uçucu bir madde olduğundan makina ve buhar marifetiyle kumaş üzerinde kısa sürede ayrışmaktadır. Bu yüzden birçok gelişmiş ülkede kuru temizleme yerine "Kimyasal Temizleme" deyimi kullanılmaktadır.

Kuru Temizleme\'de esas, işin aslına uygun olarak yapılmasıdır. Yani ürünün kumaş cinsi, üzerinde bulunan aksesuar, kullanılan garni ve malzemeler, temizleme şekli için önemlidir. Bunun tespiti ise tecrübe ve özel testler gerektirmektedir. Tekstil ürünleri üzerinde temizleme talimatı olmasına rağmen birçok ünlü markanın bile doğru bilgileri yansıtmadıklarına oldukça sık rastlamaktayız. Üretici firmalara başvurduğumuzda ise önce çeşitli bahaneler üretip durumu üstlenmek istemeseler de genellikle ve daha ciddi markalar bunu telafi yoluna gitmektedirler.

Kumaş Parlaması:

Özellikle koyu renk ve gabardin kumaşlarda karşılaşılan bu sorun, yanlış yapılan ütüden kaynaklandığı gibi, kumaşın özellikle sürtünmeye maruz kalan; cep ağızları, diz üstleri ve oturulan bölgelerde daha sık karşılaşılmaktadır. Bunun için ütünün ehil kişiler tarafından, uygun makinada, yeterli buharla yapılması ve el ütülerinde mutlaka teflon kullanılması gerekmektedir. Ancak bazı kumaşlarda (özellikle son yıllarda üretilen) fazla miktarda bulunan sentetik madde kumaşa doğal olmayan bir parlaklık vermektedir. Kullanımdan kaynaklanan parlaklığın ise kesin çözümü olmamakla birlikte kısmi olarak azaltılabilmektedir.

Yaka Sarılıkları (Ter Solukları):

Terde bulunan asit bazı kumaşları (özellikle keten ve yünlü kumaşlar) soldurmakta veya sarartmaktadır. Bu tür sorunlar yakada olabileceği gibi kol ve cep kenarlarında da görülebilir. Çözüm kumaşa ve lekeye göre değişse de elbisedeki kir çıkarılabilir, ancak ter soluğunu tam olarak gidermek hemen hemen olanaksızdır.

Çift Çizgi:

Pantolon ütülerinde karşılaşılan bu sorun genellikle el ütüsü ile yapılan ütüleme işleminde meydana gelmektedir. Sürekli pres ütüsü yapılan bir pantolonda bu sorun doğmamaktadır. Bazı kuru temizlemeler düşük maliyeti ve kolaylığından dolayı el ütüsünü tercih etmektedirler. Emin Kuru Temizleme kuruluşundan bu yana (32 Yıldır) pres ütü kullanmaktadır.

Lekeler:

En sık karşılaştığımız sorun lekelerdir. Bu konu hakkında aşağıdaki uyarılarımızı lütfen dikkate alınız:

• Kesinlikle bilmediğiniz lekeleri çıkarmaya çalışmayınız. Çünkü yanlış yapılacak bir müdahale lekenin çıkma ihtimalini tamamen ortadan kardıracağı gibi kumaşı da (özellikle fantazi kumaşlar) zedeleyebilmektedir.

• Leke üzerinden fazla vakit geçmeden ya doğru müdahale yapılmalı yada kuru temizlemeciye verilmelidir. Örneğin: Kan, çay, kahve, meyve suyu, meşrubat, alkollü içecekler, tatlı, salata sosu vb. lekeler su bazlı lekeler olduğundan erken müdahale genellikle başarılı sonuçlar vermektedir. Bu tür lekelerde, yıkanabilir ürünlere ilk müdahale su ile yapılabilir. Madeni yağlar, fuel oil, mazot vb. petrol ürünü lekelere hiçbir müdahale yapmayınız. Yemek türlerinden oluşabilecek bitkisel ve hayvansal yağ lekelerine de çok özel durumlar dışında müdahale etmekte fayda vardır. Çünkü bu tür ile petrol ürünü lekeler kuru temizleme yardımcı leke çıkarıcıları ile büyük ölçüde çıkarılabilmektedir.

• Pas, mürekkep (Tükenmez kalem), reçine, ciklet gibi lekelere de müdahale yapılmamalıdır. Çünkü belli kumaşlar dışında bu lekeleri de çıkarabilmemiz mümkün olmaktadır.

• Özellikle lekeli ürünlerinizi mevsim değişikliklerinde mutlaka temizleterek kaldırınız. Ürünlerinizi saklarken mutlaka hava almasını sağlayınız ve rutubetten koruyunuz.

• Unutmayınız ki kuru temizlemecinin de lekeler konusunda yüzde yüz başarılı olması beklenemez. Siz müşterilerimizin de katkılarıyla, biz Emin Kuru Temizleme olarak teknolojinin ürettiği en son kimyasallarla ve daha önemlisi tecrübe ve özverimizi katarak en iyi sonucu almaya çalışmaktayız...


Emin Kuru Temizleme = SAĞLIKLI HİZMET

whatsapp